שימוש ברצועת דופק לאימון מדויק ואיכותי יותר!

כאנשים וספורטאים המעריכים ואוהבים נתונים אחד המוצרים האהובים עלינו היא רצועת דופק. כאשר נותנת מדד מיידי לגבי מצב הלב שלנו, מהירות פעימות הלב, דיוק בשריפת הקלוריות, והתגובתיות הפזיוליגית שלנו למאמצים שונים. אז האם היא באמת עוזרת? 

 

למה בכלל אני צריך לראות את הדופק שלי ?

 הדופק הוא מדד חיוני בין אם אתה ספורטאי ובין אם לא! הרי בואו נודה על האמת…. אם לא היה לנו דופק לא היינו פה בכלל. ועכשיו ברצינו על מנת לשפר את ביצועיך או לבצע מעקב אמיתי על תגובת הגוף למאמצים שונים אנחנו משתמשים ברצועת הדופק אשר שולחת נתונים ליחידת המדידה שלי הרי היא ה”שעון”. 

השעונים כיום יודעים לבצע ניתוח מעמיק וויזואלי של פעימות הלב שלך ועל כך להעריך כמה פרמטרים…. הצריכה הקלורית שלך במהלך הפעילות, רמת המאמץ הגופני ויכולת ההתאוששות שלך ממאמצים נקודתיים או לחילופין מאמצים ממושכים. הדופק שלנו הוא סדיר ומתנהל בצורה משתנה בהתאם לפעילות אי לכך אנחנו צריכים לנטר אותו בזמן על מנת שממנו נוכל להסיק מסקנות לגבי המשך הפעילות העכשווי לדוגמא בריצת 10 ק”מ שבאופן ממוצע נמשכת כשעה +- אני יודע שהקצב שלי ישמר תקין ואני לא ייצר עייפות מוגזמת אם אשמור על דופק של 148 פעימות. זוהי דוגמא בסיסית ביותר לנתון חשוב שמצייר לי תמונה והבנה טקטית של ביצוע ריצה לטווח של 10 ק”מ.רצועת דופק TRI

בטריאתלון לדוגמא אנחנו מתאמנים בתחומי דופק שונים הנקראים “זונים” על מנת ליצור גירוי פיזיולוגי נכון ומדויק שיביא לפיצוי יסף נכון שיתרום לעלייה בכושר הגופני. הזונים מנותחים על ידי השעון שמלכתחילה הוזנו בו נתוני המאמץ המקסימלי ונתוני דופק המנוחה וכך הוא מחלק את הטווחים באופן מדויק ויעיל על ידי בחירה של מטרת האימון הספציפי… לדוגמא: אם ברצוני לבצע אימון שמטרתו היא שריפת שומנים אעדיף להישאר ב”זון 2″ ולא ב 3 בכדי לתעל יותר שומנים למערכת הפקת האנרגיה. או אם ברצוני לשפר מהירות וסבולת אנאירובית אכוון את האימון לטווחים של “זון 5 או 6” במטרה ליצור גירוי עמוק יותר של מערכות הפקת האנרגיה הללו. 

בעבר שעוני הדופק נתנו מספרים שלא אמרו לנו דבר חוץ מהפעימות לדקה “נוסחת הקרוונן” הביאה לעולם חלוקה לטווחי דופק לפי סוג ואופי הפעילות ומשם החברות שכללו והטמיעו את הדבר בשעונים שלהם. 

רצועת דופק וגלגוליה השונים….

במחשבה ראשונית לרצועת הדופק אין תפקידים אחרים מלבד מדידה גסה של הדופק… מחשבה זו חולפת אט אט מהעולם עם כניסת רצועות הדופק החכמות של GARMIN. 

חברת הענק GARMIN פיתחה רצועות דופק מתקדמות אשר מלבד נתוני הדופק היבשים יוכלו להעביר לנו דיניקות ריצה ודינמיקות שחייה וזה לצורך העניין משנה את כללי המשחק בכל עולם הספורט מאחר וחגורת הדופק קיבלה בזכות GARMIN את הבמה ואת האפשרות לבצע פעולות נוספות מלבד מדידה יבשה. 

HRM RUN 

רצועת הדופק הספציפית לריצה של חברת GARMIN היא לא סתם רצועה, היא מבצעת עבודת מעקב יעילה וקפדנית אחרי הביצועים הביו מכאניים של הרץ. מה זה אומר…. דופק RUN

הרצועה מודדת CADENCE שזה מהירות הצעדים בזמן הריצה בנוסף התרוממות ורטיקלית של פלג הגוף העליות לבדיקת גובה הניתור מצעד לצעד, מדידת זמן דריכה על גבי הקרקע במיל’ שניות ואורך הצעד מרגל אחת אל השנייה. כל הנתונים האלו משנים לחלוטין את התפיסה הקלאסית של מהי רצועת דופק. 

רצועות הדופק HRM TRI ו SWIM 

רצועות דופק אלו משמפשות לפעילות מימית כאשר הן מספקות דינמיקות ריצה בנוסף לדופק והדבר המופלא שהם גם שומרות ומאחסנות את נתוני האימון גם אם לא ביצעת אותו עם שעון על פרק היד. את נתוני האימון ניתן לפרוק לאחר מכן אל השעון או המכשיר הנייד ולצפות בנתונים דרך אפליקציית ה GARMIN CONNECT. 

מדידת דופק דרך שורש כף היד, האם זה מדוייק יותר? 

שעוני הספורט של החברות השונות מגיעות היום עם בקר אופטי הנמצא בגה השעון ונותן לנו נתוני דופק גם מבלי שנלבש את הרצועה באופן סדיר. השאלה האם הדופק שלי מדויק מספיק דרך שורש כף היד או הרצועה עדיפה?

שאלה טובה.. ובכן אין תשובה חד משמעית אבל הנטייה וחוקיות בקרב ספורטאים היא כזו…. אם אתה ספורטאי חובב שמשמעות הדופק מבחינתו היא יחסית זניחה אז תוכל להשאר במדידת הדופק האופטית שהשעון מספק לך! אבל אם אתה ספורטאי הישג שמתאמן ברצינות ורוצה להגיע לתוצאות על ידי מדידה מדוייקת של נתוניך הפיזיולוגיים בזמן מאמץ תצטייד ברצועת דופק כי היא תתן לך את נתוניך המדוייקים ביותר! וזאת לא בדיקה של נתוני דופק מרצועה ומחיישן אופטי. דופק אופטי

מדידת דופק בסטייל…

חברת מוצרי המדידה MOBILE FITNESS מייצרת מזה שנים רצועות דופק ומוצרים משלימים לחברות השעונים כמו GARMIN POLAR ו SUUNTO. החברה ממוקמת בקליפורניה ארה”ב ומוצריה נמכרים בכל העולם. 

רצועות הדופק שלה עשויות מבד איכותי ומנדף ומתאימות לכל חיישני הדופק המותאמים לרצועה בעזרת “תיקתקים” מתכתיים הנמצאים במרחק שווה וסטנדרטי אחד מהשני. 

רצועת הדופק עם החיישן של MOBILE FITNESS מספקת יכולת קישוריות ANT+ ו  BLE 4.0 על מנת שספורטאי ההישג יוכל לבצע ניטור נתונים מכל שעון או מכשיר נייד אפשרי. 

הרצועות מותאמות לבית החזה בצורה מושלמת ובאופן ורסטילי לפי היקף הגוף ומגיעות תחת אחריות יצרת של 12 חודשים. 

הצטיידו כבר עכשיו ברצועת דופק של MOBILE FITNESS לאימון מקצועי ואיכותי יותר!

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. גל

    מאמר מצויין תודה

כתיבת תגובה

מאמרים אחרונים בבלוג

העולם של שרשראות האופניים…

שרשרת האופניים היא החלק המניע של הכלי שלך. השרשרת במהלך חייה עוברת תלאות ועינויים ואלמלא שרשרת תקינה ומתפקדת חוויית הרכיבת עלולה להפגע או לחילופן לההרס.

קרא עוד »

דף הפייסבוק שלנו